Nejnovější tisková zpráva německé Raiffeisenverbank  ukazuje, že sklizeň obilí v letošním roce,  by měla být stejně nízká,  jako v posledních deseti letech. Celková sklizeň obilovin v Německu se proto očekává na 41,4 milionu tun, což znamená, že již podprůměrný výsledek z předchozího roku ve výši 45,5 milionů tun bude stále nvyšší než letošní výsledek. Dlouhodobý průměr dokonce činí necelých 48 milionů tun.

Tyto odhady jsou způsobeny zejména suchými podmínkami, především na severu a severovýchodě země. V posledních 8 týdnech nedošlo v mnoha oblastech Dolního Saska k téměř žádným  významným srážkám a v nadcházejících dnech nebylžádný  déšť a jen vysoké  teploty. To vede stále častěji k významnému omezování  výnosů nebo dokonce i k úplnému  selhání. Na západě a na jihu Německa není situace tak napjatá, ale ani tam není dosažen průměrný výnos většinou. Tato očekávání jsou založena na datových údajích Federálního statistického úřadu a na odhadech výnosů DRV.

Kvůli suchým podmínkám začala sklizeň v letošním roce mnohem dříve,  než začíná v běžných letech v Německu  sklizeň ozimé  pšenice. Při očekávaném objemu sklizně 21,5 milionu tun,  by to mělo za následek 12% deficit ve srovnání s předchozím rokem. Kukuřice by byla o něco méně než 7% pod úrovní předchozího roku s prognózou výroby na 4,2 milionu tun a očekává se výrazný pokles řepky. S objemem 3,6 milionu tun,  by bylo dosaženo nové hodnoty za posledních 10 let.

Zdá se, že existuje určitý potenciál pro MATiF. Přestože slabá sklizeň pšenice a řepky  v mnoha částech EU a v Rusku je zčásti již v ceně zohledněna, další snížení objemu sklizně,  by ještě uvolnilo ještě prostor pro ceny. Nicméně americká plodina, která byla upravena směrem vzhůru v poslední zprávě USDA, zůstává blokem pro zvýšení cen. Ceny na  MATiF jsou také spjaty s cenami CBoT. V posledních dnech se ceny mohly trochu zotavit, ale velké cenové skoky nebyly dosud vidět.

Kukuřice, zejména na severozápadě EU, trpí příliš suchými povětrnostními podmínkami. Po celé týdny nebylo zaznamenáno  dešťových srážek  a nezdá se, že by se něco změnilo přinejmenším do konce července. Vývoj  rostlin je tedy stále více omezován  a je zřejmé, že se nevytváří  žádné podmínky pro standardní  výnosy. Naopak, s dalším suchem, které  je v současné době předvídáno, se problémy postupně ještě zvyšují