Slabší trend u olejnin pokračoval i na začátku týdne. Zejména proměnný  trh s ropou udržuje ceny pod tlakem. Podle klesajících skladovacích kapacit,  by podle pozorovatelů trhu mohlo dojít k dalším negativním cenovým posunům. Naděje nyní spočívá v zavedení omezení objemu výroby od 1. května. Odborníci nicméně pochybují, že toto snížení bude stačit k vyrovnání ztráty poptávky. Dopravní systémy v USA se stále více uzavírají. Cena ropy pro společnost WTI v poslední době klesla na přibližně 11 UD – $ / barel,  Brent sklouzl pod hranici 20 USD. Vlivem této slabosti klesaly také ceny rostlinných olejů a byly zatíženy i ceny olejnin.

Mezitím se setí fazolí ve Spojených státech rychle postupuje a při 8% byla jasné zvýšení, kdy bylo 6% oproti předchozímu roku. Na druhé straně je v Brazílii sklizeň téměř u konce  a slabou skutečností je podpora exportní aktivity, což analytikům umožňuje vykazovat rekordní týdenní exporty.

Slabé prostředí  na akciovém trhu také způsobil další pokles spotových cen, takže velkoobchodní ceny řepky v Hammu nedávno klesly na 377 EUR / t,  Hamburk zůstal nezměněn na 373 EUR / t.