Dohoda o obilí nebyla asi před dvěma týdny prodloužena. Od té doby se eskalace v oblasti Černého moře opět zrychlila, na což trhy samozřejmě reagují. Vývoj je třeba bedlivě sledovat.
S útoky na přístavní město Oděsa ceny akcií obilí na začátku minulého týdne vzrostly, ale později poněkud klesly. Téměř každý den se objevují nové zprávy o útocích, které způsobují nejistotu v obilném sektoru. Od ukončení dohody o obilí se spekulace o ukrajinském exportu samozřejmě dostaly do dalšího kola. Dosud se objevilo mnoho zpráv, že by řešením mohla být cesta přes Dunaj, ale i zde zůstáváme v nejistotě ohledně možných útoků ze strany Ruska. Jako další alternativa se jeví rozšíření vývozu po zemi, což je však spojeno se zvýšeným logistickým úsilím a odpovídajícími vyššími náklady. Kyjev minulý týden požádal EU o poskytnutí finančních prostředků, aby mohl zvýšené náklady financovat.

Obě strany konfliktu už nevěří, že se podaří obnovit dohodu o obilí. Zatímco Ukrajina hledala podporu od EU, Putin oslovil africké země na svém Rusko-Africkém kongresu. S dodávkami obilí zdarma si vydal spojence a odmítl tak požadavky na obnovení dohody o obilí. Situace zůstává napjatá, trhy očekávají  vývoj.

uzavírací ceny 21. července 28. července Změna v eurech/centech procentuální změna
Euronext Pšenice 23. září v EUR/t 247,50 248,75 +1,25 +0,5
Euronext Řepka 23. listopadu v EUR/t 482,25 458,50 -23,75 -4.9
Euronext Kukuřice 23. listopadu v EUR/t 237,25 242,00 +4,75 +2,0
CBoT Pšenice 23. září v centech/bušl 696,50 704,00 +7,50 +1,1
CBoT Sójové boby 23. září v centech/bušl 1 427,25 1 433,00 +5,75 +0,4
CBoT Corn 23. září v Cent/Bushel 528,00 522,00 -6,00 -1.1
1 euro = americký dolar 1,1123 1,1010 -0,0113 -1,0

V pátek večer se objevily zprávy, že Ukrajina zahájila útok na přístavní město Taganrog nedaleko Rostova. Rostov je důležité přístavní město na Azovském moři, které je velmi důležitý pro ruské exportní zásilky obilí. Podle expertů prochází těmito přístavy zhruba třetina ruského vývozu obilí. Téma je tedy vysoce výbušné.

To potvrzuje i Andrey Sizov, výkonný ředitel SovEcon a specialista na veškerý vývoj v Černém moři ve vztahu k trhu s obilím a olejninami. Již 21. června na Twitteru poznamenal, že útoky na ruské exportní trasy mohou vyvolat pohyby na trhu, jaké byly zaznamenány na jaře 2022. Ve volném překladu napsal: Možná eskalace by mohla přijít z ukrajinské strany. I když pochybujeme, že lodě mířící do ruských přístavů budou přímo napadeny, pokusy o přerušení dodávek jsou možné (např. další útoky na krymský most ovlivňující ruské dodávky z Azova nebo Novorossijska). Pokud se zde stane něco většího, můžeme očekávat rally jako v únoru až březnu 2022. Rusko má v současnosti k přepravě téměř 50 milionů tun pšenice.

Páteční útoky nezasáhly žádnou infrastrukturu pro dodávky obilí a neměly by tedy být spouštěčem, jak bylo výše popsáno. Ale určitě jsou varovným výstřelem. Sizov na to v sobotu reaguje následovně (volně přeloženo): Trh setřásl útoky na Rostov – nejsem si jistý, jestli to bylo moudré. Pšenice s 0% pravděpodobností není narušen ruský export. Ale v tuto chvíli se tomu trochu přibližujeme.

Na pozadí nejnovějších útoků v Oděse, nevyřešené otázky financování ukrajinského pozemního vývozu a souvisejícího nejistého exportního potenciálu Ukrajiny, jakož i nejnovějších útoků na ruské půdě, se zdá, že rizika růstu cen obilí jsou výrazně vyšší než významné neúspěchy. Nezapomeňte to zahrnout do svého hodnocení současné situace na trhu!

Samozřejmě by neměly být opomíjeny nové zprávy o sklizni a vývoj zásob v aktuálním týdnu. Hlavním tématem tohoto týdne však bude zřejmě opět vývoj v oblasti Černého moře.